Sari la conținut

[Tutorial] Cum executam un "compile" unui plugin


q4e

Postări Recomandate

Salut, in acest tutorial va voi arata cum sa faceti "compile" la un plugin sourcemod foarte usor. Tin sa precizez ca si eu sunt oarecum "incepator" la acest capitol, asa ca nu voi merge asa de "in-depth" cu subiectul, va voi lasa totusi un link cu niste tutoriale pe larg.

  • "Compile" reprezinta actiunea ulterioara modificarii "sursei" (fisier .sp) al pluginului. Majoritatea pluginurilor pe care le downloadati au linkuri pentru "download plugin" si "download source", ei bine, "source" asta este un fisier .sp(care poate fi deschis in Notepad, evident), respectiv "pluginul in sine", fisierul in care a fost facut pluginul. 
  • Prin "compile" transformal fisierul .sp intr-un fiser de tip .smx (pe care mai apoi il putem pune in "plugins")

AICI AVETI NISTE TUTORIALE MAI PE LARG: https://wiki.alliedmods.net/Compiling_SourceMod_Plugins 

Asadar, prin modificarea sursei, modificam VIITORUL pluginul in sine(care va rezulta din "compile"), dar trebuie sa fim atenti, orice modificare gresita a sursei va rezulta intr-un compile gresit!!

Parca ziceam ca nu merg "in-depht" :)). Anyway, sa luam un exemplu concret:

Am downloadat sursa pluginului "Admin tags | Scoreboard" (o sa postez pluginul in sectiunea "plugins"

Dupa ce am downloadat sursa, o deschidem. Sursa arata cam asa: (am incercuit ce dorim sa modificam)

In exemplul de fata eu doresc sa modific tag-urile, sa scot "head-admin" si sa le customizez dupa gradele de pe serverul meu, urmand modelul. Dupa ce am modificat, va arata cam asa: 

  • Dupa ce am modificat sursa dupa cum am dorit, intram pe Sourcemod Compiler
  • Selectam fisierul .sp modificat si apasam pe compile. 
  • Daca nu ne apar erori, apasati pe linkul dat sub compile, si downloadati-va fisierul .smx, pe care il puteti pune in addons/sourcemod/plugins. 

Sper sa va fi ajutat, daca am omis ceva sau am gresit, va rog mult sa imi atrageti atentia. Va ajut in sectiunea de "reply". O zi buna!

  • Like 2

 

>>>>Q4e<<<<

| founder  showdown(Arena)] |

  • Check out some of my tutorials: here
Spoiler

 

 

 

  • Check out some of my plugins: here
Spoiler

 

  • More stuff coming soon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui. Also by continuing using this website you agree with the Terms of Use and Privacy Policy.